Після робочих дедлайнів, свят та канікул часто буває важко налагодити повноцінний сон. Якщо людина погано спить, вона стає дратівливою, неуважною, погіршується її настрій та працездатність. Розлади сну загрожують не лише фізичним та емоційним виснаженням, а й можуть призвести до набору ваги, розвитку діабету, серцево-судинних захворювань та депресії. Читайте поради МЛДЦ як налагодити здоровий сон.
Сон - це базова потреба кожної людини. Дорослі мають регулярно cпати щонайменше 7 годин на добу. Дітям для повноцінного відпочинку потрібно від 10 до 17 годин залежно від віку. Часто для налагодження здорового сну потрібно просто змінити режим та побутові звички.
Читайте також: Чи компенсує сон на вихідних недосипання протягом тижня
Існує багато розладів сну: підвищена сонливість, порушення ритму сну і неспання, сноходіння, нічні кошмари тощо. Проте найпоширенішим є безсоння. Майже кожна людина зіткнулась з цією проблемою хоча б раз в житті. Проте, якщо ви страждаєте від безсоння, не варто нехтувати цією проблемою.
Симптомами хронічного безсоння (інсомнії), на які варто звернути увагу:
Причинами хронічної інсомнії можуть бути стрес, депресія, некомфортні умови сну (шум, світло, температура в кімнаті, незручне ліжко), гормональні перебудови, вживання алкоголю та наркотиків, зміна часових поясів, тривалий біль. Також безсоння може спричинити деякі захворювання або симтоми хвороб. Наприклад, хвороба Паркінсона, хвороба Альцгеймера, психічні розлади тощо.
Ваша поведінка протягом дня, а особливо перед сном, має величезний вплив на якість сну.
Ні в якому разі не займайтесь самолікуванням. Варто звернутися до лікаря, якщо порушення сну триває більше одного місяця, а зміна режиму не допомогла покращити сон. Не відкладайте візит до сімейного лікаря або терапевта. У разі потреби сімейний лікар направить вас до фахівця.