Цитологічне дослідження грає важливу роль в діагностиці багатьох захворювань, в першу чергу злоякісних новоутворень. Метод дозволяє оцінити якісні та кількісні зміни клітин, а також виявити наявність поза- і внутрішньоклітинних включень і мікроорганізмів. Досліджуватися можуть пунктати і зішкреби різних органів і тканин. Найбільше значення має цитологічний аналіз пунктатів, отриманих при тонкоголковій аспіраційній біопсії (ТАБ) щитоподібної залози, лімфовузлів, а також при плевральній, перикардіальній пункції, пункції порожнини суглоба і порожнини живота.
Аналіз секрету передміхурової залози - мікроскопічне дослідження рідини, що виробляється передміхурової залозою, за допомогою якого можна оцінити функцію передміхурової залози і визначити наявність запального процесу в передміхуровій залозі (простатит). Є основним методом діагностики і контролю лікування хронічного простатиту. У нормі секрет передміхурової залози є рідиною лужної реакції зі специфічним запахом, обумовленим хлористоводневим з'єднанням - сперміном.
Найважливіша функція передміхурової залоза - вироблення спеціального секрету (сік простати), який є необхідною частиною еякуляту и забезпечує рухлівість і жіттєздатність сперматозоїдів. Тому мікроскопічній аналіз секрету простати і бактеріологічний посів (баканаліз) - це ті дослідження, які дозволяють судити про здоров'я органу або наявность патології.
Дослідження виділень жіночих статевих органів на флору і ступінь чистоти
Мікроскопія урогенітальних виділень у чоловіків(виділення зішкріб з уретри)
При дослідженні виділень з уретри кількість і склад клітинних елементів залежать від гостроти та тривалості запального процесу.
Запальний стан слизової оболонки сечівника (уретри) виражається наявністю більш 4 полінуклеарних нейтрофілів в полі зору.
Про глибину патологічного процесу в уретрі свідчить перевага в препаратах циліндричного і парабазального епітелію
Аспірат з порожнини матки – це взяття клітин ендометрія шляхом створення негативного тиску на поверхні слизової оболонки для проведення цитологічного дослідження. Пробу роблять на 6-9 або 20-25 день менструального циклу залежно від спрямованості діагностики. Клітини ендометрію досліджуються на предмет відповідності певній фазі менструального циклу і наявність атипових формених елементів. Аналіз дозволяє виявити патологічні процеси різного характеру і злоякісні новоутворення на ранній стадії розвитку
Спермограма - лабораторний метод дослідження еякуляту для оцінки запліднюючої здатності сперми (фертильності чоловіків) і виявлення різних урологічних захворювань, інфекційних процесів, гормональних порушень. Це обумовлено тим, що в процесі формування еякуляту бере участь вся репродуктивна система чоловіка: яєчка з придатками, насінні протоки, насінні бульбашки, передміхурова і бульбоуретральна залози. Насіннєва рідина складається з двох окремих частин: сім'ячкової плазми (утворюється, головним чином, в результаті секрету простати, сім'яних пухирців) і формених елементів (сперматозоїдів і статевих клітин, які продукуються яєчками). Яєчка виробляють сперматозоїди, які становлять близько 5% обсягу сперми. Сперматозоїди скупчуються в ампулярній частині сім'яних канальців до їх вивільнення в процесі еякуляції. Тут сперматозоїди стають метаболічно неактивними через кисле середовища і низький вмісту кисню. Було встановлено, що сперматозоїди можуть виживати приблизно один місяць. Крім того, в секреті бульбашок міститься фруктоза, яка є енергетичним субстратом, необхідним для рухливості сперматозоїдів. Простата бере участь в утворенні 20% об'єму сперми. Ця молокоподібна рідина, що виділяється простатою, має кислу реакцію (рН 6,5) через наявність лимонної кислоти. Секрет передміхурової залози багатий на кислу фосфатазу і протеолітичні ферменти, що відповідають за згортання і зріджування сперми. Придатки яєчок, сім'яні протоки і уретральні залози утворюють 10-15% обсягу сперми, їх біохімічне значення докінця не досліджено. Придатки яєчок виробляють кілька різних білків, що грають важливу роль в запліднюючій функції сперми.
Важливо:
1. Утримання від сексу (абстиненція) від 2 до 7 днів.
2. При повторному дослідженні витримати таку ж кількість днів статевої стриманості, як при першому.
3. Утримання від прийому будь-яких алкогольних напоїв, снодійних, заспокійливих засобів та сильнодіючих препаратів
4. Виключити тепловий вплив на ділянку статевих органів протягом доби. Утримання від відвідування саун, лазні, прийому гарячих ванн, підігрів сидінь в машині.
5. Проводити дослідження не раніше 2 тижнів після запальних захворювань сечовивідних шляхів, гострих простудних захворювань та інших захворювань, що супроводжуються підвищенням температури.
6. Виключити важкі фізичні навантаження і стреси напередодні здачі сперми.
Назоцитограма - це дослідження мазка з порожнини носа на клітинний склад, яке проводиться для уточнення етіології запальних захворювань носа (ринітів). Дослідження дозволить: виявити алергічну причину запального захворювання слизової оболонки носу, провести диференціальну діагностику з іншими причинами ринітів, своєчасно вибрати лікування відповідно до типу запалення, попередити прогресування алергії, розвиток ускладнень і поліпшити якість життя пацієнта.
Напередодні проведення дослідження не промивати ніс, не використовувати краплі та спреї для носа протягом 4-5 годин (назальні спреї, краплі, що містять кортикостероїди, виключити за 24 години до аналізу).
Безпосередньо перед дослідженням проводять санацію порожнини носа (видаляють слиз).