м. Вінниця, вул. Київська, 68
Що треба знати про вагу

Що треба знати про вагу

9 серпня 2019р.

Надмірна вага підвищує ризики серцево-судинних захворювань, діабету та раку. Водночас сама по собі вага - недостатній орієнтир. Орієнтуватися необхідно також на індекс маси тіла (ІМТ) і співвідношення талії до стегон. Розберемося, що необхідно знати про вагу, за даними Міністерства охорони здоров'я України. 

Як визначити індекс маси тіла

Індекс маси тіла — співвідношення ваги до квадрату зросту. Здоровий ІМТ коливається від 18.5 до 24.9. Надмірна вага визначається ІМТ 25-29.5. Ожиріння має три ступені, і починається із ІМТ 30 та більше. ІМТ, менший за 18.5, є замалим.

Якщо ви маєте вагу 68 кг, а зріст - 165 см (1,65 м), розрахунок ІМТ виглядатиме наступним чином: 68 ÷ (1,65 у квадраті) = 24.98

Що таке вісцеральний жир

Найнебезпечнішою формою жирових відкладень є вісцеральний жир.

Про загрозу вісцерального ожиріння свідчить співвідношення талії до стегон. Талія має бути менша за стегна. В чоловіків це співвідношення має бути 0.9 чи менше, а в жінок – 0.85 чи менше.

Вісцеральне ожиріння суттєво збільшує ризик серцево-судинних хвороб, діабету 2 типу та еректильної дисфункції.

У чому небезпека недостатньої ваги 

Брак жиру також шкідливий і може бути небезпечним для життя. Жирова тканина виділяє чи змінює низку гормонів. У жінок із надто низьким вмістом жиру в тілі може початися дисменорея — порушення менструального циклу чи його припинення.

Читайте також: Як харчуватися збалансовано

У чому небезпека надмірної ваги 

  • Ожиріння на 180% збільшує ризик раку підшлункової залози.
  • Зі збільшенням індексу маси тіла та окружності талії пропорційно зростає ризик раку прямої кишки.
  • Ожиріння часто призводить до депресії, а депресивний чи тривожний розлади призводять до переїдання та ожиріння.
  • У короткотривалій перспективі ожиріння здоров’я не псує. Але що далі, то помітніший його вплив: зростання ризику апное (зупинки дихання уві сні), діабету 2 типу, атеросклерозу та інших серцево-судинних хвороб та порушення роботи нирок. Особливо розвитку хронічних хвороб сприяє вісцеральний жир (внутрішній). А от жир на лише стегнах не становить особливої загрози здоров’ю.
  • Вісцеральне ожиріння в чоловіків призводить до гормональних проблем. В жировій тканині фермент альфа-редуктаза перетворює тестостерон в одну із форм естрогену, жіночого гормону. Вісцеральне ожиріння також збільшує ризик еректильної дисфункції.
  • Є “метаболічно здорові” люди із зайвою вагою чи ожирінням. Їхні аналізи рівня холестеролу чи маркерів запалення в нормі, але це не привід продовжувати в такому ж дусі. Ожиріння є універсальним фактором передбачення (предиктором) передчасної смерті.
  • Ожиріння в жінок супроводжує 35-65% випадків синдрому полікистозних яєчників, та збільшує ризик ускладнень протягом вагітності і пологів, та потребу в кесарському розтині.

І пам'ятайте головне, що, для підтримання належного стану здоров'я, в нашому центрі Ви завжди маєте можливість проконсультуватися з висококласними лікарями, зокрема, до Ваших послуг у МЛДЦ лікарі-гастроентерологи та ендокринологи, і , звісно, широкий спектр лабораторних та клінічних досліджень!