Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) – це пептидний гормон передньої долі гіпофіза.У жінок стимулює синтез гранульозними клітинами естрадіола, приймає участь в стимуляції росту та дозріванні фолікулів до досягнення їхньої зрілості та готовності до овуляції.Регуляція секреції ФСГ здійснюється переважно гонадоліберином гіпоталамуса, статевими стероїдами та інгібінами. Зростання вмісту естрадіола в дозріваючих фолікулах знижує секрецію ФСГ за механізмом негативного зворотнього зв'язку. Пік концентрації ФСГ спостерігається в середині менструального циклу, одночасно з овуляторним піком ЛГ. У чоловіків ФСГ впливає на ріст та функцію сім'яних канальців, сперматогенез в клітинах Сертолі.
Лютеїнізу́ючий гормо́н ( ЛГ) — гормон, що виробляється передньою часткою гіпофізу. У жінок він стимулює ріст фолікул яєчника та ініціює овуляцію, у чоловіків — стимулює вироблення тестостерону. Як у чоловіків, так і у жінок ЛГ необхідний для нормального функціонування репродуктивної системи. У жінок в процесі менструального циклу фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) стимулює ріст фолікулів і викликає диференціювання і проліферацію клітин зернистого шару. Під дією ФСГ дозріваючі фолікули яєчника секретують зростаючу кількісті естрогенів, серед яких найбільше значення має естрадіол, а також на їх клітинах експресуються і рецептори до ЛГ.
Прогестерон — ендогенний стероїд і прогестогенов статевий гормон, який впливає на менструальний цикл, вагітність і ембріональний розвиток у людини та інших видів. Він належить до групи стероїдних гормонів, які назвалися прогестогенами, і є головним прогестогеном в організмі. Прогестерон також є ключовою ланкою у виробництві інших ендогенних стероїдів, включаючи статеві гормони і кортикостероїди, і грає ключову роль у функціонуванні мозку.
Пролактин — це лактогенний гормон, що синтезується в гіпофізі. Його основна функція в жіночому організмі - стимуляція лактація. Крім періоду грудного вигодовування, рівень гормону підвищується при стресових ситуаціях, уві сні, при статевому акті, фізичних навантаженнях. В даному випадку зміна рівня гормону є природним і не потребує лікування.
Естрадіол (Е2) - основний естрогенний стероїдний гормон. У жінок естрадіол синтезується в яєчниках, оболонці і гранулезних клітинах фолікулів. У лютеїнову фазу менструального циклу естрадіол синтезується виключно клітинами оболонки фолікула, в той час як гранульозні клітини лютеїнізуючого і переключаються на синтез прогестерону. При настанні вагітності масована продукція естрогенів здійснюється плацентою.
Тестостерон – це гормон, що продукується у жінок наднирками і яєчниками. Під час вагітності його також виробляє плацента. Середні показники кількості гормону у жінок значно нижче, ніж у чоловіків , але він присутній у організмі. Тестостерон відіграє одну з основних ролей у підтримці м'язової маси, регулює діяльність сальних залоз і забезпечує нормальну діяльність нервової системи.
Секс-зв’язуючий глобулін (SHBG Тестостерон естрадіол зв'язуючий глобулін)– це білок, що синтезується печінкою. Крім транспортної функції, він виконує також захисну функцію. Білок запобігає метаболічній інактивації тестостерону та естрадіолу на шляху від залози, що їх секретує, до органу-мішені, виступаючи при цьому своєрідним депо цих гормонів в організмі. Порушення доставки гормонів внаслідок зниження СЗГ призводить до втрати фізіологічних функцій органів-мішеней. Зміна рівня білка може вплинути на кількість гормонів, які доступні для використання тканинами організму. Визначення рівня секс-зв'язуючого глобуліну рекомендовано для оцінки балансу андрогенів та естрогенів в організмі.
Індекс вільного тестостерону — це розрахунковий показник, що виражає співвідношення рівня загального тестостерону до секс-зв’язуючого глобуліну.