Нормальна мікрофлора кишкового тракту людини є важливим захисним фактором організму, а відповідно здоровя людини. В кишківнику міститься велика кількість бактерій, що підтримують процеси травлення, тому порушення мікрофлори при попаданні інфекційних агентів та при зниженні опірних функцій організму несе за собою негативні наслідки різної ступені важкості. Лабораторні дослідження включають в себе, як виявлення збудників інфекційного захворювання так і дослідження кількісного та якісного складу нормальної мікрофлори кишківника для подальшого ефективного лікування. Інфекційними агентами можуть бути як патогенні мікроорганізми: Salmonella, Shigella, S.aureus, так і умовно-патогенні: Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, Proteus, Pseudomona, Acinetobacter, гр.роду Candida. При таких симптомах, як підвищення температури тіла, біль у животі,метеоризм, тошнота, рвота,діарея, необхідно звернутися до лікаря та пройти лабораторні дослідження.
Аналіз калу на кишкову флору проводиться задля виявлення мікроорганізмів, які викликали порушення роботи організму, в тому числі шлунково-кишкового тракту. В ролі збудників можуть бути як умовно-патогенні, так і патогенні мікроорганізми. Останні, як правило, стають причиною виникнення різних захворювань. Якщо є підозра на наявність кишкової інфекції, тільки досліджуваний кал може стати найбільш точним джерелом інформації про відсутність або наявність її.
Діагностика дослідження з антибіотикограмою має переваги перед іншими видами досліджень, тому що лікарі паралельно підбирають оптимальні методи терапії при інфекційному захворюванні.
Сальмонельоз становить серйозну медичну проблему, так як має широке поширення та важкий перебіг. Це захворювання, яке вражає травну систему з розвитком діареї (проносу), інтоксикації та зневоднення організму. При неправильному лікуванні хвороба переходить у хронічну форму, а саме носійство, що характеризується знаходженням збудника у організмі людини, та його виділенням у зовнішнє середовище без будь – яких клінічних проявів. Створити сприятливий прогноз та недопустити негативних наслідків допомагають вчасно проведені лабораторні дослідження.
Дисбактеріоз кишківника включає в себе зміни показників мікрофлори кишківника, які призводять до погіршення всмоктування та засвоєння їжі, а відповідно виникнення патологічних змін у всьому організмі. Нормальна кількість корисних бактерій (лактобактерії, біфідумбактерії, ешеріхії та ін.) в кишківнику, правильне співвідношення їх вмісту у відсотках називається нормофлорою, яка сприяє виконанню ряду корисних функцій: перешкоджання проникненню токсичних речовин та патогенних бактерій у стінку кишечника, синтез ферментів та вітамінів(особливо групи В), стимулювання всмоктування корисних речовин, активізація імунітету. Вплив різних негативних факторів зовнішнього середовища призводить до порушень мікробного складу та їх якісних властивостей, при цьому створюючи умови для розвитку дисбактеріозу. Виявивши в себе такі симптоми як біль та важкість у животі, метеоризм, пронос або закреп, які не проходять на протязі кількох днів – варто пройти обстеження на дисбактеріоз. Слід пам’ятати, що усунути дисбактеріоз легше на початкових стадіях його розвитку.