Загальний аналіз сечі
Загальний аналіз сечі
Загальний аналіз сечі :: Міський лікувально-діагностичний центр м.Вінниця (МЛДЦ Вінниця)

Загальний аналіз сечі, як і аналіз крові - це самі первинні дослідження, які повинен здати кожен, хто звертається до лікаря зі скаргою на здоров'я незалежно від характеру хвороби.

Існує кілька видів аналізу сечі. Найпоширенішим з них є загальний (клінічний ) аналіз. Аналіз сечі є важливим і інформативним дослідженням в клінічній практиці. Сеча є водним розчином електролітів і органічних речовин. Основним компонентом сечі є вода (92-99%), в якій розчинено близько тисячі різних компонентів, багато з яких до цих пір повністю не охарактеризовані. Щодня з сечею з організму видаляється приблизно 50 - 70 сухих речовин, більшу частину яких становить сечовина і хлористий натрій. Склад сечі значно коливається навіть у здорових людей. Дослідження сечі проводиться з діагностичною метою і для контролю ефективності проведеного лікування. Загальний аналіз сечі включає визначення фізико-хімічних властивостей (прозорість, рН, відносна щільність), мікроскопію осаду, вивчення патологічних компонентів (білок, глюкоза, кетонові тіла, жовчні пігменти, кров).

 

Склад показників:

  • Колір - колір сечі може змінюватися після вживання деяких продуктів (буряк, ревінь) або прийому ліків (аспірин, нафтол та ін.), але може бути викликаний і захворюваннями. Так, сеча темного кольору з'являється при хворобах печінки, зеленого - при закупорці жовчних проток, кольору «м'ясних помиїв» - при наявності крові.
  • Прозорість - сеча стає каламутною від присутності в ній бактерій, слизу, жирів або великої кількості мінеральних речовин і білка
  • Реакція (рН) - кислотність сечі залежить від вживаних продуктів: при переважанні м'ясної їжі реакція стає кислою, при вегетаріанськійї дієти зсувається в лужну сторону. Підвищена кислотність сечі може свідчити про хвороби нирок, цукровий діабет, знижена - про хронічні інфекції сечовивідних шляхів, вона спостерігається також при проносах, блювоті.
  • Відносна щільність - сечі залежить від багатьох факторів: прийомів їжі, кількості випитої рідини, температури навколишнього середовища, часу доби. Знижена відносна щільність свідчить про хронічні захворювання нирок, підвищена - про цукровий діабет, серцеву недостатність.
  • Білок - в сечі може з'явитися при захворюваннях сечової сфери: нирок, сечоводів, сечового міхура. Невелика його кількість може бути наслідком фізичного навантаження, проте в цьому випадку білок швидко зникає.
  • Глюкоза - якщо в сечі виявлена глюкоза, значить, підвищений і її вміст в крові. Це свідчить про цукровий діабет, нестачу гормонів щитовидної залози. Іноді вміст глюкози підвищується через вживання великої кількості солодкої їжі, але в цьому випадку глюкоза з сечі швидко зникає.
  • Кетонові тіла - насправді в сечі міститься дуже невелика кількість кетонових тіл, але в разових порціях їх не виявляють. Підвищення рівня кетонових тіл спостерігається при важкому декомпенсованому цукровому діабеті, при отруєннях, токсикозах, голодуванні, шлунково-кишкових розладах, а також внаслідок постійного вживання їжі, багатої жирами.
  • Білірубін - в сечі з'являється при ураженнях печінки і порушенні відтоку жовчі.
  • Уробіліноген - підвищення вміст уробіліногену свідчить про поразки печінки, жовчні або ниркові кольки, холецистит, ентерит, запор і т.д.
  • Еритроцити - наявність еритроцитів свідчить про вміст крові в сечі - гематурії. Виділяють макрогематурію (колір сечі змінений) і мікрогематурію (колір сечі не змінений).Гематурія зустрічається при ураженні сечовивідних шляхів (цистит, уретрит, пухлина, проходження каменю), гломерулонефритах, туберкульозі та інших захворюваннях нирок.
  • Лейкоцити - підвищений рівень лейкоцитів в сечі спостерігається при запальних захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів
  • Епітеліальні клітини - поява в сечі великої кількості клітин слизової оболонки сечового міхура, сечоводів, великих проток передміхурової залози може спостерігатися при запаленні цих органів, при сечокам'яній хворобі і новоутвореннях сечовивідних шляхів. Клітини ниркового епітелію виявляються при ураженнях нирок, інтоксикаціях, гарячкових, інфекційних захворюваннях, розладах кровообігу
  • Циліндри -  це білок, що згорнувся в формі ниркових канальців. Поява циліндрів в сечі - симптомом ураження нирок
  • Солі - наявність солей може свідчити про сечокам'яну хворобу.

     

    Підготовка - Ретельний туалет зовнішніх статевих органів:

  • Жінки - перед забором сечі вводять гінекологічний тампон у піхву.
  • Чоловіки — ретельний туалет зовнішніх статевих органів з відкриттям головки статевого члена.
  • Для грудних діток — після ретельного туалету статевих органів, бажано збирати сечу в сечоприймач.
  • Сеча, вижата із підгузка та вилита з горщика дослідженню не підлягає. Сечу збирають у спеціальний контейнер.
  • Використовується середня порція ранкової сечі
  • Ранкова сеча збирається у стерильний одноразовий контейнер , не менше 50 мл, в якій вона буде доставлена в лабораторію.
  • Контейнер із сечею щільно закривається кришкою, кладеться у чистий одноразовий пакет і доставляється у лабораторію.
Тарифи на послуги
З
Клініко-діагностичні лабораторні дослідження
[З5] Загальний аналіз сечі
Цiна (без ПДВ):
130.00 грн.
i
Пільгова ціна для осіб, які мають право на такі пільги згідно Рішення виконкому ВМР №2641 від 24.10.2019р.
Пiльгова:
78.00 грн.
Наші лікарі